Tradiční akce v Plzni

Město Plzeň patří mezi města, která jsou opravdu bohatá na kulturu, sport a celkové vyžití obyvatelstva. Nabízí se obrovské množství akcí a událostí, které je možné během celého roku navštěvovat. Vybrali jsme hlavní akce, které se pořádají každý rok a zcela jistě stojí za návštěvu.

Jaro

Slavnosti svobody

Město Plzeň již od roku 1990 každý rok v květnu pořádá oslavy, které nesou název Slavnosti svobody. V tomto období do Plzní míří lidé z celého světa, kteří chtějí společně s veterány z druhé světové války, oslavit osvobození města.

Nostalgickou náladu vždy vyvolají právě již zmínění veteráni. Ačkoliv se řady veteránů zmenšují, stále se najdou tací, kteří dlouho cestu zvládnou a mohou se k oslavám připojit. Jejich proslovy a samotná přítomnost vždy dokáže vyvolat plno emocí.

Město se snaží během těchto dní připomínat zásadní okamžiky z historie války. Program Slavnostní svobody je rozdělený do několika částí. Vždy se jedná o vzpomínkové akce u památníků II. Světové války, městem projíždí konvoj historických vozidel Convoy of Liberty.

Druhá část tvoří projekty jednotlivých historických klubů. Vojenské historické kluby se snaží na každý rok připravovat originální a nová představení spolu s rekvizitami a dobovými kostýmy. Návštěvníci se tak mohou těšit na ukázky dobové vojenské techniky, zbraní a jiného vybavení.

Léto

Živé léto v Plzni

Některé města jsou v létě taková bez života. Horké dny vedou lidi k vodě a na dovolené, ale rozhodně ne do centra a do ulic. V Plzni to tak není. V létě Plzeň žije naplno. Jednou z největších událostí je Živá ulice.

Živá ulice je pouliční festival, který probíhá v centru města. Města pak ožije hudbou, divadlem a provoní se vůní jídla z food festivalu. Na ulicích se celých 22 dní žije. Objevují se zkušení ostřílení umělci, ale také vycházející nováčci. Vstup na festival je zdarma.

Podzim

Pilsner fest

Vždy začátkem října se celá Plzeň těší na největší podzimní festival, a to na Pilsner fest. Festival se pořádá na oslavu výročí plzeňského piva. Vždy jsou oslavy doprovázené hudbou, skvělým jídlem. Ve speciálních venkovních restauracích se představí pokrmy hodící se k pivu

V minulém ročníku se vytočilo 75 tisíc piv a festival navštívilo kolem 45 tisíc lidí. Během festivalu je možné navštívit pivovar nebo si prohlédnout ukázky pivovarnických řemesel. Festivalový program je možné obohatit:

  • Gambrinus – Škola čepování
  • Pivovarnické muzeum

Zima

Trhy na náměstí Republiky

Plzeňské náměstí Republiky je místem, kde se během celého roku pořádají různé akce, ale také tradiční trhy. Mezi neočekávanější jsou vždy vánoční trhy, které se zahajují rozsvícením vánočního stromečku. Díky svařenému vínu, skořice a perníku je na náměstí vždy vánoční nálada.

V době adventu je na náměstí možné vidět ukázky z tradičních řemesel, které je zaměřené na vánoční tématiku. Za vidění také stojí živá zvířátka, které byla v betlémě. Děti vždy obdivují oslíka a ovečky.

Ostatní trhy se vždy konají k nějaké příležitosti. Chybět nemohou Velikonoční trhy, Václavské nebo Martinské trhy. Návštěvníci se mohou vždy těšit na stánky s jídlem a pitím, prodejem tématických předmětů, jako pomlázek nebo na ukázky tradičních řemesel.

Tradiční kulturní akce v Plzni

Plzeň, hlavní město kultury 2015, patří mezi města bohatá na kulturu, sport a celkové vyžití obyvatelstva. Západočeská metropole pořádá každoročně několik kulturních akcí, které rozhodně stojí za vaši návštěvu. Žebřík Mezi tradiční akce se řadí vyhlášení prestižních hudebních cen Žebřík. Tato...

Vánoční trhy v Plzni

Každým rokem se na Náměstí Republiky konají Vánoční trhy. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků. Co můžete na trzích očekávat? Jako na každých trzích, i zde si nesmíte nechat ujít ukázky z lidových tradic a řemesel se zaměřením na Vánoce a vánoční...

Farmářské trhy

Mezi tradiční akce, kterých se můžete v Plzni zúčastnit, se zařadily také farmářské trhy. Na farmářských trzích prodávají buď přímo samotní farmáři, zpracovatelé nebo lidé, kteří úzce spolupracují konkrétními farmami a farmáři. Na Plzeňských farmářských trzích si můžete být jisti opravdovou...

DEPO2015

DEPO 2015 je výstupem projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Prostory bývalé vozovny dopravních podniků v Cukrovarské ulici se proměnily v centrum kreativního podnikání, kde se propojuje kultura s byznysem a kreativními průmysly. Industriální haly v rozsáhlém areálu poskytují zázemí...